כשבאים ללמוד שפת תכנות חדשה, חשוב שהמתלמד ישאל את עצמו מה המטרה שלו. האם הוא רוצה לבנות אפליקציה לטלפון הנייד? תכנה למחשב? אתר אינטרנט? אולי בכלל משחק? קיימות בעולם שפות תכנות רבות ומגוונות שכל אחת מהן ייחודית הן בקריאות שלה, הן בפונקציונליות שלה והן במטרות שלשמן היא פותחה.

קיימים קורסים במגוון מסלולים, פרונטליים ואונליין, ללמידת שפות תכנות שונות, ראו לדוגמה תכנות לנוער. אנו נעמוד על ההבדלים בין פייתון לג'אווה סקריפט.

כל שפת תכנות והייחודיות הפונקציונלית שלה

פייתון– שפת תכנות פופולרית מאוד שצברה תאוצה בשנים האחרונות אודות לעדכוני הגרסה החדשים השוטפים שלה והן אודות לפריצות דרך בעולם בתחומים הקשורים לבינה מלאכותית. בתעשייה עושים בה שימוש בעיקר לשם כתיבת קוד ראשוני, פיתוח אלגוריתמים מורכבים ונושאים הקשורים ללמידה עמוקה.

אחד היתרונות הגדולים של פייתון הוא בכך שהיא נחשבת לשפה מאוד מהירה מבחינת כתיבה לעומת שפות אחרות. חלק מכללי הכתיבה הקפדניים שקיימים בשפות אחרות, כמו קריאה למשתנים והזחות בקוד, לא קיימים בה או שקיימים באופן חלקי ומאוד גמיש.

ג'אווה סקריפט– שפה וותיקה זו, הינה השפה הבלעדית והמוכרת ביותר בכל הקשור לפיתוח אתרים וסביבת אינטרנט. מאחורי כל עמוד אינטרנט עומד קוד הכתוב בג'אווה סקריפט האחראי על כל הפונקציונאליות של האתר. שפה זו אינה עומדת בפני עצמה, והיא עושה שילוב של רכיבים יחד עם שפת HTML ו-CSS, השפות איתן ניתן לבנות ולעצב אתרי אינטרנט.

בשנים האחרונות מפתחים רבים עובדים על הרחבת הגרסה הקיימת אל מעבר לפיתוח אתרים ומנסים לפתח אתה גם אפליקציות ותוכנות מחשב אותן בדרך כלל מבצעים בשפות תכנות מסורתיות אחרות.

שתי שפות עם מטרות שונות

אין ספק שמדובר בשתי שפות עם קהל משתמשים עצום ועם יכולות מדהימות, אך כל אחת מהן ייחודית לפיתוח מסוג שונה. מי שירצה להתעסק בפיתוח תוכנות המאופיינות במתמטיקה מורכבת ואלגוריתמים מסובכים, ישקול לקחת קורס פייתון לילדים. מי שירצה להתפתח בתחום ה"ווב" ובניית אתרים ישקול ללכת לקורס ג'אווה סקריפט.