עולם היזמות נראה מרתק וכזה שמביא לאנושות בשורות אמיתיות בדמות מוצרים או שירותים שעד כה לא היו נראים. צרכים רבים לא קיבלו מענה והיה קושי רב בביצוע פעולות או תהליכים בשלל תחומים מתחומי החיים. בזכות עולם הסטארט אפ – הרבה מאד המצאות קרמו עור וגידים והומצאו אינספור רעיונות שיצאו אל הפועל מהמחשבה אל השטח. אפשר לראות את הבשורות האלה בעולם הרפואה, העיצוב והאדריכלות וכמובן מאחורי הקלעים של השימוש במחשב ובמגוון רחב של טכנולוגיות מתקדמות. מי שלא מכיר את עולם ההיי טק והסטארט אפ עלול לחשוב שהכל שם ורוד ונוצץ ואכן לא מעט אנשים לוטשים את עיניהם לחברות אלה וחושבים ללא הפסקה איך הם יכולים להשתלב בהן. חשוב להכיר לעומק את אופן העבודה בחברות האלה לפני שמקבלים החלטה על הגשת מועמדות לתפקיד זה או אחר.

מה הצדדים הפחות טובים של הסטארט אפ?

כאמור, לא כל הנוצץ זהב וחשוב להבין שגם מי שכבר מהווה חלק בלתי נפרד מעולם היזמות וההיי טק יודע לזהות שמדובר בשוק תובעני, שיש בו אחריות רבה ואין סוף לחצים. מדובר במשימות יומיומיות שעל העובדים להשלים תוך כדי עמידה ביעדים הן משימתיים והן כאלה של לוחות זמנים. הרבה מאד תלוי בקצב ההתקדמות של עובד זה או אחר, ובמקרים רבים עד שלא תושלם משימה אחת – אי אפשר יהיה להמשיך ולהתקדם בתהליך. בעולם של סטארט אפ לחוץ ועמוס – יש לכך השפעה לא קטנה על מצבם המנטלי של העובדים ואכן לא מעטים מהם קורסים תחת העומס. כמובן שיש גם לא מעט עובדים שמוצאים את היתרונות בשגרה שכזאת והם מרגישים שהם מגשימים את עצמם ושנוח להם מאד. כאשר מוסיפים לזה תנאי עבודה טובים, שכר ראוי (ואף למעלה מזה) וגמישות של עבודה משולבת בין הבית למשרד – אין ספק שיש מי שסדר יום שכזה מתאים לו בדיוק וקל לו יותר לעמוד בדרישות. יחד עם זאת – יש לא מעט שעבורם אין זה כך.

האם כדאי לעבוד בחברת סטארט אפ?

כמובן שעל שאלה זו אי אפשר לענות באופן גורף ומדובר בעניין סובייקטיבי שכל אדם ייקח בו את השיקולים שלו. לכל אחד יש את ההעדפות שלו בנוגע לתעסוקה, לתנאי עבודה ולאספקה של תוצרים ויש כמובן גם את אמות המידה של ההגשמה העצמית שתהיינה שונות בין אדם לאדם. חשוב מאד לבחון לעומק כל הצעת עבודה שמקבלים ולבדוק האם יש נושאים מאחורי הקלעים שלא מקבלים התייחסות. אפשר לומר את הדברים האלה על כל תחום תעסוקתי אך מכיוון שעולם ההיי טק והסטארט אפ מקבל הרבה התייחסות ותשומת לב ציבוריות על בסיס יומיומי – הרי שללא ספק כאן צריך להקפיד אפילו יותר על כל סעיף בהצעה.